زمینه های فعالیت
توليد نيرو (11)
خطوط و شبکه های انتقال و توزیع برق (22)
ديسپاچينگ و مخابرات (8)
مطالعات سیستم و انرژی (10)
نفت، گاز و پتروشيمي (10)
معدن و زمین شناسی (5)
  
عنوان پروژه: SAVEX - Save to Export
تاریخ شروع: 1388
تاریخ پایان: 1389
کارفرما: شركت ملي صادرات گاز ايران
کارفرمای اصلی: شركت ملي صادرات گاز ايران
محل اجرا: نيروگاه‌ها و ايستگاه‌هاي تقويت فشار گاز سراسر ايران
شرح خدمات:
جمع‌آوري اطلاعات و تجزيه و تحليل، تحقيق آماري، ارزيابي اقتصادي و فني، تهيه طرح‌هاي تجاري

توضیحات کامل:

سالانه انرژي بسياري در فرآيند توليد، انتقال و توزيع انرژي در كشور هدر مي‌رود. در حال حاضر متوسط راندمان نيروگاههاي كشور 35 درصد و ميزان اتلاف انرژي از نيروگاهها به محل مصرف 20 درصد است؛ بنابراين تنها 28 درصد (80%*35%) انرژي مصرف شده در نيروگاه‌ها به صورت انرژي الكتريكي به دست مصرف‌كننده مي‌رسد. هر دو عدد نمايانگر بازدهي كم سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده است. امروزه با توسعه تكنولوژي‌ها، سيستم‌ها و فرآيندهاي نوين مي‌توان از اين انرژي هدر رفته در مقياس وسيع بهره گرفت. وزارت نيرو موظف شده راندمان نيروگاهها را تا پايان برنامه پنجم توسعه 10 درصد افزايش و به 45 درصد برساند. پروژه SAVEX نيز به همين منظور طراحي شده تا با بهينه‌سازي مصرف سوخت در نيروگاهها، خطوط انتقال گاز و ايستگاههاي توربو كمپرسور و صادرات مقدار سوخت حفظ شده به صورت گاز طبيعي يا LNG به خارج از كشور، ايجاد ارزش افزوده نموده و درآمد قابل توجهي را نصيب كشور نمايد. از اهداف اين طرح مي توان به موارد ذيل اشاره كرد:
1- بهينه‌سازي مصرف گاز در نيروگاه‌ها
2- كاهش ضايعات توربين‌هاي گازي و بخار
3- كاهش تلفات انرژي در خطوط لوله داخلي و خارجي، ايستگاه‌هاي كمپرسور و پست‌هاي كاهش فشار گاز
4- مصرف گاز طبيعي در توربين هاي گازي/ بخار به جاي نفت سنگين و گازوئيل به منظور كاهش آلايندگي و افزايش هماهنگي با محيط زيست
با اجراي كامل اين پروژه از هدر روي 36 ميليون مترمكعب گاز در روز جلوگيري شده كه با صادرات آن درآمدي بالغ بر 6/5 ميليارد دلار حاصل مي‌شود.